تبلیغات
علیرضا اسماعیل زاده - مینای دندان چیست و چه عواملی بر سلامت آن تأثیر می گذارند؟
علیرضا اسماعیل زاده
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
                                                        
*مینای دندان چیست و چه عواملی بر سلامت آن تأثیر می گذارند؟


-مینای دندان، سخت ترین بافت بدن است كه تحت تأثیر عوامل مختلف در نقاطی كه مینا در آنها ظریف تر و نازك تر است، ممكن است دچار پوسیدگی شود، بالای 90درصد موادآهكی و كلسیمی دارد و بسته به رسوب مواد مختلف و میزان فلوراید، ممكن است رنگ های مختلفی را از خودش منعكس كند. در بعضی مواقع به دلیل بالاتر بودن فلوراید در آب برخی مناطق مثل مناطق جنوبی كشور از حد معمول ، ما به وضوح شاهد تغییر رنگ دندان ها هستیم و گاهی به دلیل پیگمان های ناشی از تجزیه مواد غذایی این 
رنگ گرفتگی به وجود می آید كه بیمار را در بسیاری از موارد وادار می كند تا به مطب دندانپزشكی برای سفید كردن دندان ها(بلیچینگ) مراجعه كند. بعضی از این رنگ ها، رنگ هایی هستند كه ناشی از پیگمان های مواد غذایی هستند كه به راحتی با پروساژ قابل از بین رفتن هستند و در این موارد با استفاده از تركیبات پراكسید هیدروژن و كاربومات پراكسید دندان ها را سفید كرد كه یك یا دو درجه تغییر رنگ خواهیم داشت.
با توجه به گرایش به زیبایی و روابط اجتماعی كه بسیار مهم شده است مراجعات به مطب دندانپزشك ها برای اعمال زیبایی ازجمله سفیدكردن دندا ن ها یا بلیچینگ افزایش یافته است.
*آیا سیگار كشیدن هم تأثیری در زردی دندان ها دارد؟
-بله! سیگار باعث زرد شدن رنگ دندان می شود ولی بدتر از آن تأثیر مخربی است كه بر روی بافت پریودنتال(لثه و لب) می گذارد، مهمترین مشكلی كه سیگار ایجاد می كند، حرارت ناشی از سیگار است كه باعث نكروز بافت و خرابی دندان می شود چه بافت دندان چه بافت پریودنتال. 
*بنابراین تغییر رنگ لب و لثه هم می تواند از عوارض سیگار باشد؟
-100درصد. هم تغییر رنگ لب و لثه و هم تغییر رنگ صورت كه به دلیل وجود نیكوتین است. اگر نگاهی به فیلترهای سیگار كنید متوجه مواد زرد رنگی خواهید شد كه در آن تجمع پیدا می كند كه همین مواد به دندان منتقل می شود و تأثیر خود را می گذارد. 
*و بلیچینگ این تغییر رنگ ها را كاملاً از بین می برد؟
- بلیچینگ از طریق اكسیژن و هیدروژن باعث می شود مكانیسمی شبیه به سفید شدن لباس ها بر اثر وایتكس اتفاق بیفتد كه در مورد بلیچینگ ، فرآیند سازگار با حیات است. بلیچینگ كارماندگاری نیست و بعد از چند ماه دوباره برمی گردد. 
*روش های جدید و استفاده از لیزر چطور؟
-روش های جدید، فقط آن را تسریع می كند وگرنه مكانیسم متفاوتی ندارد. 
*آیا روش های دیگری هم برای سفید كردن دندان ها وجود دارد؟
-روش های قدیمی تری هم هست، مثلاً لامینت وینرها كه به صورت پوسته های چینی با كمترین تراش(ممكن است در حد كمتر از میلیمتر) روی دندان ها چسبانده  شوند و با استفاده از سیستم های جدید چسباننده می توان آنها را بر روی دندان ها چسباند و رنگ آنها را به رنگ دلخواه درآورد. 
*در این صورت دندانی كه زیرروكش قرار می گیرد، آسیبی نمی بیند؟
-نه! دندان زیری هیچ آسیبی نمی بیند و این روش، یك روش كاملاً سالم است. 
*در زمینه دندانپزشكی زیبایی، بد نیست كه به كاشتن نگین بر روی دندان نیز اشاره كنیم؟
-ما به هیچ وجه كاشتن نگین را توصیه نمی كنیم، زیرا این كار باعث تجمع پلاك میكروبی می شود و در ایجاد پوسیدگی مؤثر است، اما كاشت نگین موضوعی است كه به دلیل رواج اقدامات زیباسازی مراجعات بی شماری را به دندانپزشك در پی دارد، كه من توصیه نمی كنم. 
*مكانیسم عمل چگونه است؟ دندان را سوراخ می كنند؟
- خیر، نگین را از طریق چسباندن بر روی دندان می نشانند. در واقع نگین را به وسیله خلل و فرج هایی كه از طریق كار در لابراتوار در آن ایجاد كرده اند و با كمك مواد چسبنده به دندان می چسبانند. 
* اصلاح طرح لبخند یعنی چه؟
- اصلاح طرح لبخند یعنی رابطه حدود لثه را با لب و دندان ها تنظیم می كنند، یعنی گاهی اوقات وقتی دندان ها خیلی كوچك هستند، خنده بیمار زیبا نیست. دندانپزشكان با استفاده از روش های جراحی مثلاً تغییر طول كلینیكی یا بزرگتر كردن تاج كلینیكی، این نسبت های طبیعی را كه باید برای زیبایی برقرار باشد را برقرار می كنند كه خنده، زیباتر شود. 
*دندان طلا چه كاربردی داشته؟ آیا از مظاهر زیبایی به شمار می آمده است؟
- اعتقاد بر این بوده است كه طلا برای قلب مفید است، من اعتقاد ندارم كه حرف های عوام تماماً بیراه است و ممكن است دلایل قابل تأملی داشته باشد، در طب عوام چیزهایی هست كه در ابتدا براساس تجربه به آن دست یافته اند و سپس از نظر عملی تأیید شده است. 
*دندان كاملاً از جنس طلا بوده یا روكشی از جنس طلا بر دندان می كشیده اند؟
- برای روكش كردن از طلا استفاده می كرده اند، چون طلا، تورق پذیری اش خیلی بالاست، نرم است و قابلیت انطباق دارد، روكش هایی را می ساخته اند و از طریق دستگا ه هایی با فشار بر روی دندان منطبق می كرده اند و روی قالب دندان و سپس دهان می گذاشته اند. 
*هنوز هم دندان طلا كاربرد دارد؟
- بعد از آمدن چینی و بعد از اینكه استحاله فرهنگی در جامعه ایجاد شده، افرادی را مشاهده می كنیم كه برای تعویض دندان طلایشان با دندان چینی به دندانپزشك مراجعه می كنند. طلا یك موقعی مظهر ثروت بود، اما با توجه به اینكه امروزه سرمایه داری، اشكال دیگری از نشانه های ثروت ارائه كرده است، نمی توان تنها به عنوان نشانه ثروت از آن نام برد، هنوز برخی به دلیل جنبه سلامتی آن از طلا استفاده می كنند. 
*بد نیست اندكی راجع به درمان های پایه ای صحبت كنیم، به نظر شما زمان كشیدن یك دندان، چه زمانی است؟ آیا آخرین راه است؟
- بله. با تشخیص دندانپزشك، زمانی كه معالجه پذیر نباشد باید كشیده شود، در اینجا البته باید به امكانات یك دندانپزشك هم توجه كرد، اما به طور كلی وقتی كه بازسازی دندان امكان پذیر نباشد كه این هم دلایل مختلفی دارد، طبیعتاً سعی می كنیم تا جایی كه ممكن است به بازسازی دندان بپردازیم ،اما در برخی موارد نتیجه دراز مدتی ندارد و این آگاهی را به بیمار می دهیم كه بودن دندان خود بیمار بسیار بهتر است ولو اینكه بازسازی نهایتاً یك یا دوسال دوام داشته باشد. 
*پركردن دندان یعنی چه و آیا انواع مختلفی دارد؟
-هر فردی اصولاً هر 6ماه یكبار باید به دندانپزشك مراجعه كند، ممكن است برای فردی با تشخیص دندانپزشك این 6ماه به یكسال افزایش یا به 3ماه تقلیل یابد كه بستگی به استعداد و زمینه دندان های افراد به پوسیدگی دارد. 
در حقیقت پوسیدگی از یك نقطه كوچك در دندان آغاز می شود و بعد وارد عاج می شود، عاج بین 40-60 درصد مواد آهكی دارد (بافت بسیار سختی نیست) یعنی یك ماتریس یا داربستی است كه از بین بردن آن برای میكروب های پروتئولیتیك(میكروب هایی كه پروتئین را از بین می برند) در محیط اسیدی راحت تر است، بنابراین پوسیدگی در عاج گسترش پیدا می كند و بعد به جایی نزدیك طاق عصب و عروق می شود، در آنجا تحریكات ایجاد شده، منجر به درد می شود كه در این حال باید درمان ریشه ای انجام شود. 
درمان ریشه ای مستلزم آن است كه اعصاب و عروق درآورده شوند كه به آن روت كانال می گویند(در واقع عصب كشی اصطلاح درستی نیست) زیرا در بهترین كلینیك های دنیا تا 14درصد احتمال بازگشت وجود دارد. توصیه این است كه منتظر درد نباشید به دندانپزشك مراجعه كنید و به خصوص با تهیه یك رادیوگرافی پیش از درمان كه به توصیه دندانپزشك انجام می شود این امكان را فراهم كنید كه پوسیدگی هایی كه در نقاط غیرقابل دید است، بیش از آنكه درد ایجاد شود، معالجه كنند كه از همه نظر به نفع بیمار است. 
*پانسمان چیست و اگر مدت زمانی بیش از توصیه دندانپزشك از آن بگذرد و فرد به درمان قطعی نپردازد، چه مشكلی پیش می آید؟
-پانسمان اگر طولانی شود، اشتباه است، زیرا پانسمان چسبندگی لازم و كامل را به جداره ها ندارد و كاملاً موقت است، ممكن است از طریق پانسمان میكروب ها نفوذ كنند و مشكل ایجاد كنند، به خصوص كه پانسمان، سایش پذیری بالایی دارد و امكان وجود درزهایی برای ورود میكروب در اثر همین سایش پذیری بالا زیاد است. پانسمان عملی كاملاً موقت است كه به سرعت باید به درمان دائمی تبدیل شود. 
*كامپوزیت تا چه حد باعث پوسیدگی دندان می شود؟
-كامپوزیت ها بعد از اینكه سخت می شوند، منقبض می شوند، آمالگام ماده ای است برای پر كردن دندان كه منبسط می شود. این انبساط باعث می شود كه به دیواره بچسبد و راه نفوذ میكروب را ببندد ولی كامپوزیت ها این مشكل را دارند كه منقبض می شوند. البته با اصلاحاتی كه در ساختمان كامپوزیت ها انجام می شود امیدواریم به زودی در آینده  این عیب ها برطرف شود ولی كار با كامپوزیت ها تكنیك بسیار حساسی است و امكان بازگشت پوسیدگی در كامپوزیت بسیار بالاتر از آمالگام است. امروزه آمالگام را به عنوان یك ماده مضر یا مردود توسط شركت های سازنده برای فروش محصولات كامپوزیتی مطرح می كنند و متأسفانه به هیچ وجه پایه علمی ندارد و این موارد مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی (WHO) و فدراسیون بین المللی دندانپزشكی نیست و صرفاً كار بنگاه های تبلیغاتی است تا كالاها فروش رود و متأسفانه بسیاری از رسانه های ما از جمله تلویزیون گاهی این حرف ها را بدون اینكه پایه علمی داشته باشد مطرح می كنند.
*مراقبت های دهانی و دندانی مثل نخ دندان و مسواك چه تأثیری دارند؟
- اگر دندانپزشك بهترین درمان دنیا را هم برای بیمار انجام دهد، اگر بیمار از دندان هایش مراقبت نكند این كار بی فایده است. با این كار هم آبروی دندانپزشك می رود و هم وقت و پول بیمار تضییع می شود. 
روی دندان ها را یك لایه نازك شفاف و غیر قابل رؤیت به نام پلاك میكروبی احاطه می كند، مسواك زدن باید طوری باشد كه این پلاك میكروبی را پاره كند و از بین ببرد، قرص هایی هست به نام دیس كلوزینگ یا قرص های تشخیصی كه برای بیمارانی كه متوجه نمی شوند و نمی توانند دستورات دندانپزشك را اجرا كنند، باید مورد مصرف قرار گیرد چون پلاك ها را رنگ می كند و بیمار، جلوی آئینه آنقدر مسواك می زند تا پلاك ها از بین برود، بعد دستش می آید كه چقدر باید مسواك بزند. این قرص ها در داروخانه های ایران هم قابل تهیه است ولی كلاً توصیه ما این است كه سطوح مختلف دندان یعنی سطح داخلی- سطح جونده و سطح بیرونی حداقل بین 8 تا 10بار باید مسواك  شود، مسواك باید از روی لثه زده شود. مسواك فقط برای دندان نیست، چون با تحركی كه در لثه  ایجاد می كند و خون رسانی را تسریع می كند و بعد حتماً باید نخ كشیده شود، چون بین دندان ها یعنی سطوح مجاور دندان ها به هیچ وجه قابل دسترسی نیست. حتی موقعی كه مسواك می زنیم ممكن است برخی از مواد غذایی رانده شوند و در این شكاف ها قرار بگیرند. بازسازی و رژنراسیون پلاك ها 24 ساعت طول می كشد بنابراین یك بار در روز شست وشوی مفصل و كامل دندان ها لازم است. در مواقع دیگر شست وشوی دندان ها برای خارج كردن ذرات غذایی لازم است. 
*خمیر دندان های مخصوص سیگاری ها، سفید كردن مضاعف به وسیله چسب های سفید كننده دندان چقدر كاربرد عملی دارد؟
- این محصولات باید تأیید شده به وسیله انجمن های علمی باشند چون برخی از این مواد ممكن است تركیبات یا مواد ساییده ای داشته باشند كه باعث ضرر به دندان ها شوند. اینكه استفاده بی رویه از آنها صورت گیرد توصیه نمی شود و باید با صلاحدید دندانپزشك مصرف شود

نوع مطلب :
برچسب ها : مینای دندان چیست و چه عواملی بر سلامت آن تأثیر می گذارند؟،
لینک های مرتبط :
alireza esmailzadeh
دوشنبه 28 اسفند 1391
یکشنبه 15 مرداد 1396 12:35 ب.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you
so much, However I am going through troubles with your RSS.

I don't understand the reason why I cannot join it. Is there anybody having identical RSS issues?
Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks!!
شنبه 14 مرداد 1396 11:01 ق.ظ
Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I have truly loved surfing around your weblog posts.
After all I will be subscribing for your rss feed and I
hope you write again soon!
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 11:43 ب.ظ
Highly energetic blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی